FGC.1K.308.CLAC65
LEMO
Product No:
FGC.1K.308.CLAC65
Manufacturer:
LEMO
Description:
CONN PLUG MALE 8P GOLD SLDR CUP
User Guide
Mfr LEMO
Color Silver
Series 1K
Package Bulk
Features Backshell
Shielding Shielded
Orientation C
Termination Solder Cup
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.240" ~ 0.256" (6.10mm ~ 6.50mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Fastening Type Push-Pull
Product Status Active
Shell Material Brass
Voltage Rating -
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Base Product Number FGC.1K
Number of Positions 8
Shell Size - Insert 308
Current Rating (Amps) 5A
Operating Temperature -55°C ~ 200°C