FGC.2B.304.CLAD72Z
LEMO
Product No:
FGC.2B.304.CLAD72Z
Description:
CONN PLUG MALE 4P GOLD SLDR CUP
Color Silver
Series 2B
Orientation C
Termination Solder Cup
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.244" ~ 0.283" (6.20mm ~ 7.20mm)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Base Product Number FGC.2B
Number of Positions 4
Shell Size - Insert 304
Current Rating (Amps) 15A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C