FGC.2B.308.CLAD72Z
LEMO
Product No:
FGC.2B.308.CLAD72Z
Description:
Circular Metal
Orientation C
Termination Solder Cup
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.244" ~ 0.283" (6.20mm ~ 7.20mm)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Number of Positions 8
Shell Size - Insert 308
Current Rating (Amps) 10A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C