FGC.2B.310.CYGD52Z
LEMO
Product No:
FGC.2B.310.CYGD52Z
Description:
CONN PLUG MALE 10POS GOLD CRIMP
Orientation C
Termination Crimp
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.165" ~ 0.205" (4.20mm ~ 5.20mm)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Base Product Number FGC.2B
Number of Positions 10
Shell Size - Insert 310
Current Rating (Amps) 8A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C