FGC.2B.319.CLAD92Y
LEMO
Product No:
FGC.2B.319.CLAD92Y
Description:
CONN PLUG MALE 19P GOLD SLDR CUP
Orientation C
Termination Solder Cup
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.323" ~ 0.362" (8.20mm ~ 9.20mm)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Base Product Number FGC.2B
Number of Positions 19
Shell Size - Insert 319
Current Rating (Amps) 5A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C