FGC.2B.319.CYCD82
LEMO
Product No:
FGC.2B.319.CYCD82
Description:
Circular Metal
Orientation C
Termination Crimp
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.283" ~ 0.323" (7.20mm ~ 8.20mm)
Shell Size, MIL -
Contact Material Bronze
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Number of Positions 19
Shell Size - Insert 319
Current Rating (Amps) 5A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C