FGC.3B.316.CLAM52Y
LEMO
Product No:
FGC.3B.316.CLAM52Y
Description:
CONN PLUG MALE 16P GOLD SLDR CUP
Color Silver
Series 3B
Orientation C
Termination Solder Cup
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.165" ~ 0.205" (4.20mm ~ 5.20mm)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Base Product Number FGC.3B
Number of Positions 16
Shell Size - Insert 316
Current Rating (Amps) 8A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C