FGC.3B.324.CYCD92Z
LEMO
Product No:
FGC.3B.324.CYCD92Z
Description:
Circular Metal
Color Silver
Series 3B
Orientation C
Termination Crimp
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.303" ~ 0.362" (7.70mm ~ 9.20mm)
Shell Size, MIL -
Contact Material Bronze
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Number of Positions 24
Shell Size - Insert 324
Current Rating (Amps) 4A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C