FGG.00.302.CLAD35Z
LEMO
Product No:
FGG.00.302.CLAD35Z
Manufacturer:
LEMO
Description:
CONN PLUG MALE 2P GOLD SLDR CUP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 75
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr LEMO
Color Silver
Series 00B
Package Bulk
Features Backshell
Shielding Shielded
Orientation G
Termination Solder Cup
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.106" ~ 0.138" (2.70mm ~ 3.50mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Fastening Type Push-Pull
Product Status Active
Shell Material Brass
Voltage Rating -
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Base Product Number FGG
Number of Positions 2
Shell Size - Insert 302
Current Rating (Amps) 5A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C