FGG.00.303.KLAD35Z
LEMO
Product No:
FGG.00.303.KLAD35Z
Manufacturer:
LEMO
Description:
Circular Metal
User Guide
Mfr LEMO
Color Black
Series 00
Package Bulk
Features Backshell
Shielding Shielded
Orientation G
Termination Solder Cup
Applications -
Shell Finish Black Chrome
Cable Opening 0.106" ~ 0.138" (2.70mm ~ 3.50mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Fastening Type Push-Pull
Product Status Active
Shell Material Brass
Voltage Rating -
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Number of Positions 3
Shell Size - Insert 303
Current Rating (Amps) 3A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C