FGG.0B.307.CLAD22
LEMO
Product No:
FGG.0B.307.CLAD22
Description:
CONN PLUG MALE 7POS SOLDER CUP
User Guide
Mfr LEMO
Color Silver
Series 0B
Package Bag
Orientation G
Termination Solder Cup
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.055" ~ 0.087" (1.40mm ~ 2.20mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Fastening Type Push-Pull, Detent Lock
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Base Product Number FGG
Number of Positions 7
Shell Size - Insert 307
Current Rating (Amps) 2.5A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C