FGG.0B.432.CLLD52Z
LEMO
Product No:
FGG.0B.432.CLLD52Z
Description:
CONN PLUG FMALE 2P GOLD SLDR CUP
User Guide
Mfr LEMO
Color Silver
Orientation G
Termination Solder Cup
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.165" ~ 0.205" (4.20mm ~ 5.20mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Female Sockets
Shell Size, MIL -
Contact Material Bronze
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Base Product Number FGG
Number of Positions 2
Shell Size - Insert 432
Current Rating (Amps) 3A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C