FGG.0T.305.CYCC25Z
LEMO
Product No:
FGG.0T.305.CYCC25Z
Description:
CONN PLUG MALE 5POS GOLD CRIMP
User Guide
Mfr LEMO
Color Silver
Orientation G
Termination Crimp
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.083" ~ 0.098" (2.10mm ~ 2.50mm)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Base Product Number FGG
Number of Positions 5
Shell Size - Insert 305
Current Rating (Amps) 6.5A
Operating Temperature -55°C ~ 200°C