FGG.0T.312.KLAC35
LEMO
Product No:
FGG.0T.312.KLAC35
Description:
Circular Metal
User Guide
Mfr LEMO
Color Black
Orientation G
Termination Solder Cup
Applications -
Shell Finish Black Chromate
Cable Opening 0.122" ~ 0.138" (3.10mm ~ 3.50mm)
Shell Size, MIL -
Contact Material Bronze
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Number of Positions 12
Shell Size - Insert 312
Current Rating (Amps) 1.5A
Operating Temperature -55°C ~ 200°C