FGG.1B.302.GLAD42Z
LEMO
Product No:
FGG.1B.302.GLAD42Z
Description:
CONN PLUG MALE 2P GOLD SLDR CUP
User Guide
Mfr LEMO
Color Beige
Orientation G
Termination Solder Cup
Applications -
Shell Finish -
Cable Opening 0.122" ~ 0.165" (3.10mm ~ 4.20mm)
Product Status Active
Shell Material Polyetheretherketone (PEEK)
Mounting Feature -
Primary Material Plastic
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Base Product Number FGG
Number of Positions 2
Shell Size - Insert 302
Current Rating (Amps) 15A
Operating Temperature -50°C ~ 250°C