FGG.1B.304.GLAD62
LEMO
Product No:
FGG.1B.304.GLAD62
Description:
CONN PLUG MALE 4P GOLD SLDR CUP
User Guide
Mfr LEMO
Color Beige
Orientation G
Termination Solder Cup
Applications -
Shell Finish -
Cable Opening 0.205" ~ 0.244" (5.20mm ~ 6.20mm)
Product Status Active
Shell Material Polyetheretherketone (PEEK)
Mounting Feature -
Primary Material Plastic
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Base Product Number FGG
Number of Positions 4
Shell Size - Insert 304
Current Rating (Amps) 10A
Operating Temperature -50°C ~ 250°C