FGG.1B.305.GYCD52Z
LEMO
Product No:
FGG.1B.305.GYCD52Z
Description:
CONN PLUG MALE 5POS GOLD CRIMP
User Guide
Mfr LEMO
Color Beige
Orientation G
Termination Crimp
Applications -
Shell Finish -
Cable Opening 0.165" ~ 0.205" (4.20mm ~ 5.20mm)
Product Status Active
Shell Material Polyetheretherketone (PEEK)
Mounting Feature -
Primary Material Plastic
Shell Size - Insert 305
Current Rating (Amps) 9A
Operating Temperature -50°C ~ 250°C