FGG.1B.306.CLAM27
LEMO
Product No:
FGG.1B.306.CLAM27
Description:
CONN PLUG MALE 6P GOLD SLDR CUP
User Guide
Mfr LEMO
Color Silver
Orientation G
Termination Solder Cup
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.087" ~ 0.106" (2.20mm ~ 2.70mm)
Base Product Number FGG
Number of Positions 6
Shell Size - Insert 306
Current Rating (Amps) 7A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C