FGG.1B.306.CYCD76Z
LEMO
Product No:
FGG.1B.306.CYCD76Z
Description:
CONN PLUG MALE 6POS GOLD CRIMP
User Guide
Mfr LEMO
Color Silver
Orientation G
Termination Crimp
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.283" ~ 0.299" (7.20mm ~ 7.60mm)
Base Product Number FGG
Number of Positions 6
Shell Size - Insert 306
Current Rating (Amps) 7A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C