FGG.1B.306.GLAD72
LEMO
Product No:
FGG.1B.306.GLAD72
Description:
CONN PLUG MALE 6P GOLD SLDR CUP
User Guide
Mfr LEMO
Color Beige
Orientation G
Termination Solder Cup
Applications -
Shell Finish -
Cable Opening 0.244" ~ 0.283" (6.20mm ~ 7.20mm)
Product Status Active
Shell Material Polyetheretherketone (PEEK)
Mounting Feature -
Primary Material Plastic
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Base Product Number FGG
Number of Positions 6
Shell Size - Insert 306
Current Rating (Amps) 7A
Operating Temperature -50°C ~ 250°C