FGG.1B.307.KLAD42Z
LEMO
Product No:
FGG.1B.307.KLAD42Z
Description:
Circular Metal
User Guide
Mfr LEMO
Color Black
Orientation G
Termination Solder Cup
Applications -
Shell Finish Black Chromate
Cable Opening 0.122" ~ 0.165" (3.10mm ~ 4.20mm)
Shell Size, MIL -
Contact Material Bronze
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Number of Positions 7
Shell Size - Insert 307
Current Rating (Amps) 7A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C