FGG.1B.308.KLAD72Z
LEMO
Product No:
FGG.1B.308.KLAD72Z
Manufacturer:
LEMO
Description:
CONN PLUG MALE 8P GOLD SLDR CUP
User Guide
Mfr LEMO
Color Black
Series 1B
Package Bulk
Features Backshell
Shielding Shielded
Orientation G
Termination Solder Cup
Applications -
Shell Finish Black Chrome
Cable Opening 0.244" ~ 0.283" (6.20mm ~ 7.20mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Fastening Type Push-Pull
Product Status Active
Shell Material Brass
Voltage Rating -
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Base Product Number FGG
Number of Positions 8
Shell Size - Insert 308
Current Rating (Amps) 5A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C