FGG.1B.310.GLAD62
LEMO
Product No:
FGG.1B.310.GLAD62
Description:
Circular Metal
User Guide
Mfr LEMO
Color Natural
Orientation G
Termination Solder Cup
Applications -
Shell Finish -
Cable Opening 0.205" ~ 0.244" (5.20mm ~ 6.20mm)
Product Status Active
Shell Material Polyetheretherketone (PEEK)
Mounting Feature -
Primary Material Plastic
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Number of Positions 10
Shell Size - Insert 310
Current Rating (Amps) 2.5A
Operating Temperature -50°C ~ 250°C