FGG.1B.314.CLAD72Z
LEMO
Product No:
FGG.1B.314.CLAD72Z
Description:
CONN PLUG MALE 14P GOLD SLDR CUP
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.244" ~ 0.283" (6.20mm ~ 7.20mm)
Base Product Number FGG
Number of Positions 14
Shell Size - Insert 314
Current Rating (Amps) 2A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C