FGG.1B.316.CYCD62Z
LEMO
Product No:
FGG.1B.316.CYCD62Z
Description:
Circular Metal
Orientation G
Termination Crimp
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.205" ~ 0.244" (5.20mm ~ 6.20mm)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Number of Positions 16
Shell Size - Insert 316
Current Rating (Amps) 1.5A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C