FGG.1K.308.CLAC55K
LEMO
Product No:
FGG.1K.308.CLAC55K
Description:
Circular Metal
Orientation G
Termination Solder Cup
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.201" ~ 0.217" (5.10mm ~ 5.50mm)
Primary Material Metal
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Number of Positions 8
Shell Size - Insert 308
Current Rating (Amps) 5A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C