FGG.1K.316.CLAK85Z
LEMO
Product No:
FGG.1K.316.CLAK85Z
Description:
CONN PLUG MALE 16P GOLD SLDR CUP
Orientation G
Termination Solder Cup
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.319" ~ 0.335" (8.10mm ~ 8.50mm)
Base Product Number FGG
Number of Positions 16
Shell Size - Insert 316
Current Rating (Amps) 1.5A
Operating Temperature -55°C ~ 200°C