FGG.1T.308.CLAC65Z
LEMO
Product No:
FGG.1T.308.CLAC65Z
Orientation G
Termination Solder Cup
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.240" ~ 0.256" (6.10mm ~ 6.50mm)
Primary Material Metal
Ingress Protection IP68 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions 8
Shell Size - Insert 308
Current Rating (Amps) 5A
Operating Temperature -55°C ~ 200°C