FGG.2B.302.CLAD82
LEMO
Product No:
FGG.2B.302.CLAD82
Description:
CONN PLUG MALE 2P GOLD SLDR CUP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Orientation G
Termination Solder Cup
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.283" ~ 0.323" (7.20mm ~ 8.20mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Fastening Type Push-Pull
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Base Product Number FGG
Number of Positions 2
Shell Size - Insert 302
Current Rating (Amps) 25A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C