FGG.2B.302.CYCD72
LEMO
Product No:
FGG.2B.302.CYCD72
Description:
CONN PLUG MALE 2POS GOLD CRIMP
Orientation G
Termination Crimp
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.244" ~ 0.283" (6.20mm ~ 7.20mm)
Base Product Number FGG
Number of Positions 2
Shell Size - Insert 302
Current Rating (Amps) 25A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C