FGG.2B.303.CYCD62Z
LEMO
Product No:
FGG.2B.303.CYCD62Z
Description:
CONN PLUG MALE 3POS GOLD CRIMP
Orientation G
Termination Crimp
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.205" ~ 0.244" (5.20mm ~ 6.20mm)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Base Product Number FGG
Number of Positions 3
Shell Size - Insert 303
Current Rating (Amps) 17A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C