FGG.2B.308.CYCD82Z
LEMO
Product No:
FGG.2B.308.CYCD82Z
Description:
CONN PLUG MALE 8POS GOLD CRIMP
Orientation G
Termination Crimp
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.283" ~ 0.323" (7.20mm ~ 8.20mm)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Base Product Number FGG
Number of Positions 8
Shell Size - Insert 308
Current Rating (Amps) 10A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C