FGG.2B.310.CYMD72Z
LEMO
Product No:
FGG.2B.310.CYMD72Z
Description:
Circular Metal
Orientation G
Termination Crimp
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.244" ~ 0.283" (6.20mm ~ 7.20mm)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Number of Positions 10
Shell Size - Insert 310
Current Rating (Amps) 8A
Operating Temperature -20°C ~ 250°C