FGG.2B.312.EYBD82Y
LEMO
Product No:
FGG.2B.312.EYBD82Y
Description:
CONN PLUG MALE 12POS GOLD CRIMP
User Guide
Mfr LEMO
Color -
Orientation G
Termination Crimp
Applications -
Shell Finish -
Cable Opening 0.283" ~ 0.323" (7.20mm ~ 8.20mm)
Product Status Active
Shell Material -
Mounting Feature -
Primary Material -
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Base Product Number FGG
Number of Positions 12
Shell Size - Insert 312
Current Rating (Amps) 7A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C