FGG.2B.314.CLAD82
LEMO
Product No:
FGG.2B.314.CLAD82
Description:
CONN PLUG MALE 14P GOLD SLDR CUP
User Guide
Mfr LEMO
Color Silver
Orientation G
Termination Solder Cup
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.283" ~ 0.323" (7.20mm ~ 8.20mm)
Product Status Active
Shell Material Brass
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Base Product Number FGG
Number of Positions 14
Shell Size - Insert 314
Current Rating (Amps) 6.5A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C