FGG.2B.314.CLWD52Z
LEMO
Product No:
FGG.2B.314.CLWD52Z
Description:
CONN PLUG MALE 14POS GOLD
User Guide
Mfr LEMO
Color Silver
Orientation G
Termination -
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.165" ~ 0.205" (4.20mm ~ 5.20mm)
Product Status Active
Shell Material Brass
Shell Size, MIL -
Contact Material Copper
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Base Product Number FGG
Number of Positions 14
Shell Size - Insert 314
Current Rating (Amps) 6.5A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C