FGG.2B.316.CLAD82
LEMO
Product No:
FGG.2B.316.CLAD82
Description:
CONN PLUG MALE 16P GOLD SLDR CUP
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.283" ~ 0.323" (7.20mm ~ 8.20mm)
Base Product Number FGG
Number of Positions 16
Shell Size - Insert 316
Current Rating (Amps) 6A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C