FGG.2B.434.CJLD62
LEMO
Product No:
FGG.2B.434.CJLD62
Description:
CONN PLUG FMALE 4P GOLD SLDR CUP
Orientation G
Termination Solder Cup
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.205" ~ 0.244" (5.20mm ~ 6.20mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Female Sockets
Shell Size, MIL -
Contact Material Bronze
Base Product Number FGG
Number of Positions 4
Shell Size - Insert 434
Current Rating (Amps) 3A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C