FGG.2B.704.CLAD62
LEMO
Product No:
FGG.2B.704.CLAD62
Description:
CONN PLUG MALE 5P GOLD SLDR CUP
User Guide
Mfr LEMO
Color Silver
Orientation G
Termination Solder Cup
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.205" ~ 0.244" (5.20mm ~ 6.20mm)
Product Status Active
Shell Material Brass
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Base Product Number FGG
Number of Positions 5
Shell Size - Insert 704
Current Rating (Amps) 5A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C