FGG.2B.704.EJAD52Z
LEMO
Product No:
FGG.2B.704.EJAD52Z
Description:
CONN PLUG MALE 5P GOLD SLDR CUP
User Guide
Mfr LEMO
Color -
Orientation G
Termination Solder Cup
Applications -
Shell Finish -
Cable Opening 0.165" ~ 0.205" (4.20mm ~ 5.20mm)
Product Status Active
Shell Material -
Mounting Feature -
Primary Material -
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Base Product Number FGG
Number of Positions 5
Shell Size - Insert 704
Current Rating (Amps) 5A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C