FGG.2K.303.CYCK10
LEMO
Product No:
FGG.2K.303.CYCK10
Manufacturer:
LEMO
Description:
CONN PLUG MALE 3POS GOLD CRIMP
User Guide
Mfr LEMO
Color Silver
Series 2K
Package Bulk
Features Backshell
Shielding Shielded
Orientation G
Termination Crimp
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.378" ~ 0.394" (9.60mm ~ 10.00mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Fastening Type Push-Pull
Product Status Active
Shell Material Brass
Voltage Rating -
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Base Product Number FGG
Number of Positions 3
Shell Size - Insert 303
Current Rating (Amps) 17A
Operating Temperature -55°C ~ 200°C