FGG.2K.306.CLAC55Z
LEMO
Product No:
FGG.2K.306.CLAC55Z
Description:
CONN PLUG MALE 6P GOLD SLDR CUP
Orientation G
Termination Solder Cup
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.201" ~ 0.217" (5.10mm ~ 5.50mm)
Base Product Number FGG
Number of Positions 6
Shell Size - Insert 306
Current Rating (Amps) 12A
Operating Temperature -55°C ~ 200°C