FGG.2K.308.CLAC75
LEMO
Product No:
FGG.2K.308.CLAC75
Description:
CONN PLUG MALE 8P GOLD SLDR CUP
Orientation G
Termination Solder Cup
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.280" ~ 0.295" (7.10mm ~ 7.50mm)
Base Product Number FGG
Number of Positions 8
Shell Size - Insert 308
Current Rating (Amps) 10A
Operating Temperature -55°C ~ 200°C