FGG.2K.308.CYCC85Z
LEMO
Product No:
FGG.2K.308.CYCC85Z
Description:
CONN PLUG MALE 8POS GOLD CRIMP
Orientation G
Termination Crimp
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.319" ~ 0.335" (8.10mm ~ 8.50mm)
Base Product Number FGG
Number of Positions 8
Shell Size - Insert 308
Current Rating (Amps) 10A
Operating Temperature -55°C ~ 200°C