FGG.3B.306.CYCD10
LEMO
Product No:
FGG.3B.306.CYCD10
Manufacturer:
LEMO
Description:
CONN PLUG MALE 6POS GOLD CRIMP
User Guide
Mfr LEMO
Color Silver
Series 3B
Package Bulk
Features Backshell
Shielding Shielded
Orientation G
Termination Crimp
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.362" ~ 0.394" (9.20mm ~ 10.00mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Fastening Type Push-Pull
Product Status Active
Shell Material Brass
Voltage Rating -
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Base Product Number FGG
Number of Positions 6
Shell Size - Insert 306
Current Rating (Amps) 17A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C