FGG.3B.308.CLAD10Z
LEMO
Product No:
FGG.3B.308.CLAD10Z
Description:
CONN PLUG MALE 8P GOLD SLDR CUP
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.362" ~ 0.394" (9.20mm ~ 10.00mm)
Base Product Number FGG
Number of Positions 8
Shell Size - Insert 308
Current Rating (Amps) 13A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C