FGG.3B.326.CLAD10
LEMO
Product No:
FGG.3B.326.CLAD10
Manufacturer:
LEMO
Description:
CONN PLUG MALE 26P GOLD SLDR CUP
User Guide
Mfr LEMO
Color Silver
Series 3B
Package Bulk
Features Backshell
Shielding Shielded
Orientation G
Termination Solder Cup
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.362" ~ 0.394" (9.20mm ~ 10.00mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Fastening Type Push-Pull
Product Status Active
Shell Material Brass
Voltage Rating -
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Base Product Number FGG
Number of Positions 26
Shell Size - Insert 326
Current Rating (Amps) 4A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C