FGG.3K.324.CLAC10
LEMO
Product No:
FGG.3K.324.CLAC10
Manufacturer:
LEMO
Description:
Circular Metal
User Guide
Mfr LEMO
Color Silver
Series 3K
Package Bulk
Features Backshell
Shielding Shielded
Orientation G
Termination Solder Cup
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.378" ~ 0.394" (9.60mm ~ 10.00mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Fastening Type Push-Pull
Product Status Active
Shell Material Brass
Voltage Rating -
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection IP68 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions 24
Shell Size - Insert 324
Current Rating (Amps) 4A
Operating Temperature -55°C ~ 200°C