FGG.3K.326.CLAC75
LEMO
Product No:
FGG.3K.326.CLAC75
Manufacturer:
LEMO
Description:
CONN PLUG MALE 26P GOLD SLDR CUP
User Guide
Mfr LEMO
Color Silver
Series 3K
Package Bulk
Features Backshell
Shielding Shielded
Orientation G
Termination Solder Cup
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.280" ~ 0.295" (7.10mm ~ 7.50mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Fastening Type Push-Pull
Product Status Active
Shell Material Brass
Voltage Rating -
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Base Product Number FGG
Number of Positions 26
Shell Size - Insert 326
Current Rating (Amps) 4A
Operating Temperature -55°C ~ 200°C