FGJ.1B.302.CLLD62Z
LEMO
Product No:
FGJ.1B.302.CLLD62Z
Manufacturer:
LEMO
Description:
Circular Metal
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 4
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr LEMO
Color Silver
Series 1B
Package Bulk
Features Backshell
Shielding Shielded
Orientation J
Termination Solder Cup
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.205" ~ 0.244" (5.20mm ~ 6.20mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Female Sockets
Fastening Type Push-Pull
Product Status Active
Shell Material Brass
Voltage Rating -
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material Bronze
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Number of Positions 2
Shell Size - Insert 302
Current Rating (Amps) 15A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C